Perzsa varázsfa

Parrotia persica

A perzsafa (Parrotia persica) valóban Perzsiából származik, napos, meleg helyre való. Észak-Irán hegyi erdeiben honos. Iránban régen elégették fáját, majd a hamvakat az élősködők távoltartására használták. A perzsafa jól megél a meszes és a savanyú talajokon is.

A Parrotia nemzetség talán egyetlen faja, amely nevét F. W. Parrot, 19. századi német botanikus tiszteletére kapta. Nemrég fedeztek fel egy hasonló kínai növényt, amelyről azonban még nem bizonyosodott be, hogy a perzsafa testvére lenne. Angol neve Persian Ironwood, valószínűleg a perzsafa fájának keménységére utal.

Többtörzsű, 5-8 m magas, terebélyes bokorfává nő, de nevelhető egytörzsű fácskává is, akkor 12-16 m magas lesz, ha nem nyesegetik rendszeresen. Márpedig lehet, hogy gyakran vágnak le róla kisebb-nagyobb részeket, mert szép lombja kötészeti célra alkalmas. Legfőbb értéke a szépen színeződő lomb, mely nagyon sokáig a fán marad. Az alapfaj leveleinek őszi színe a sárgától a pirosig változik. Sziromlevél nélküli virágai lombfakadás előtt, március-áprilisban nyílnak, nem feltűnőek, bár porzói élénkvörös színűek.

Megél nagy fák árnyékában is, de a legszebb lombszíneződését csak akkor érhetjük el, ha napos helyre ültetjük. Különösebben nem igényes. Humuszos nedves agyagos talajt kedveli. Igazi lombszínét csak napfényben képes elérni, ezért meleg déli fekvésbe ültessük.

Perzsa varázsfa
Perzsa varázsfaPerzsa varázsfaPerzsa varázsfa