Platánfa

Platanaceae

A platánfélék (Platanaceae) hatalmas kort képesek megélni, több száz évet élhetnek, és közben óriásivá nőhetnek (a nyugati platán a holarktikus flórabirodalom legnagyobb lombhullató fája). 35-40 m magasra nő.

Törzse szabálytalan kerületű, erőteljesen szétágazó, kérge nagyobb, szabálytalan lemezekben leváló, tarka, koronája széles, szétterülő. Rügyei zöldesek vagy vörösesbarnák, időszakosan rejtettek, levelei szórt állásúak, 15-25 cm szélesek, 3-5 karéjúak, világoszöldek, a levél fonák az erek mentén szőrös.

Porzós és termős virágai külön fejecskékben nyílnak, porzós virágzatai sárgásak és a hajtás közepén, termős virágzatai pirosak és a hajtás végén találhatók, egylaki. A terméságazat 2-3 cm átmérőjű, többnyire kettesével találhatók , a fán ősszel sokáig fennmaradnak a teniszlabdához hasonlító termések. Makkocska termése fordított gúla alakú, alapján hosszú, merev serteszőrök vannak, segítenek a széllel való terjedésben.

Őszi lombszíne sárgásbarna. Nálunk nem őshonos, de sok helyre ültették parkokba, utcákra, közterületekre. Kiválóan tűri klímánkat és Európa szerte több évszázada telepítik őket. Nálunk a XIX. század elejétől váltak különösen népszerűvé. Az üde, tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású területeken érzi jól magát. Az útszóró só kárt okoz neki, de ezen kívül elviseli a nagyvárosok levegőjét is.

Platánfa
PlatánfaPlatánfaPlatánfa