Gyöngyvirág

Convallaria majalis

Európában és Ázsia mérsékelt éghajlatú tájain őshonos, elsősorban tölgyesekben fordul elő, de megterem lombos erdőinkben, ligetekben és bárhol, ahol a talaj nyirkos. Még meszes talajon is tenyészik, ha árnyékba telepítik, és a föld nem szárad ki hamar.

Kedvelt lágyszárú, évelő virág és gyógynövény, sokfelé kertekben ültetik. A talajban tarackszerű, vékony, elágazó rizómái futnak. Ebből fejlődik a hajtás, aminek a csúcsi részén hártyás allevelek és 2 hosszú nyelű, élénkzöld lomblevél fejlődik. A levelek lemeze 10–20 cm hosszú, elliptikus, hegyes csúcsú. Drogja a lomblevele (Convallariae folium), amit a gyógyszeripar dolgoz fel. Mérgező növény: szívglikozidjai (convallatoxin) és szaponinjai rendszertelen és lassú pulzust, hasi fájdalmat és hasmenést okoznak. Csak nagy mennyiségben veszélyes.

Külsőleg ízületi bántalmak ellen használják, más anyagai szívgyógyszerek. A népi gyógyászatban régebben gutaütés és fejfájás ellen javallották, de ma is állítanak elő belőle szívgyengeség, epilepszia és érelmeszesedés elleni gyógyszerkészítményeket. Mi, a gyógyászathoz keveset értők egyszerűen tekintsük csak mérgezőnek! Levele nagyon hasonlít a medvehagyma levelére, de a két növény virága eltérő. A medvehagyma március végén, április elején virágzik, egy időben a gyöngyvirággal. Úgy lehet megkülönböztetni őket, hogy a medvehagyma virágja kicsi, fehér, csillag alakú és a szár végén fejlődik.

A gyöngyvirág virágai viszont harang alakúak, a szár mentén nőnek. A virágzási ideje május-június között van. A gyöngyvirág árnyékos kertrészeken, üde, nyirkos talajokon érzi jól magát és szaporodik el. A természetben a tölgyesek aljnövénye, de voltaképpen nem nagyon igényes és alkalmazkodó évelő növény, amely rizómáival sűrűn behálózza a talaját.

Virágai a tőkocsányán "fehér gyöngyök módjára sorakoznak" április végén-május elején, és igen kellemes illatúak. Érett bogyója élénkpiros színű és erősen mérgező. A kertben tartózkodó gyerekeket erre figyelmeztetni kell! Ritkán fordul elő a rózsaszínű (alig illatozó) változata. Különösebb gondozást és növényvédelmet nem igényel. Hosszabb szárazság idején meghálálja a bő vízzel történő öntözést, a trágyázást és tél előtt a lombbal való betakarást.

Ősszel lehet szaporítani a gyökeres növények kiemelésével és áttelepítésével. Sikeresen lehet a gyöngyvirágot hajtatni: az erős gyökérzetű tövet januárban - miután fagyhatás érte őket - cserépbe, jó minőségű, C-típusú kerti földbe ültetjük és alaposan beöntözve meleg helyre állítjuk. Szüksége van arra, hogy a cserepet letakarjuk alufóliával, mert e nélkül a virágok "ülve maradnának". A takarást 10 nap múlva lehet eltávolítani, a virágzásra pedig az ültetés után egy hónappal számíthatunk.

Gyöngyvirág
GyöngyvirágGyöngyvirágGyöngyvirág